Еколог разработи сензор за мирис, който отделят растения, нападнати от вредители
- Актуално
- Текст:
Още тогава екологът химик идентифицира химичния състав на защитните ароматни летливи вещества. След три десетилетия научна дейност той спечели престижната швейцарска научна награда „Марсел Беноист” за принос в областта на земеделието с по-малко пестициди и за работата му върху взаимодействията между растенията, насекомите и биологичния контрол на вредните организми.
Тази награда стимулира Tед Търлингс, тъй като според него. „Работата ми още не е завършена“. На 64 години той няма намерение да спира, защото иска най-сетне да приложи на практика своето изследване на защитния механизъм на царевичните растения и да разработи ефективни и евтини решения срещу вредителите, които все още унищожават до 40% от културите по света
Това е и предзназначението на последната му разработка в лабораторията по химическа екология при Университета на Ньошател - сензор за миризма, който в реално време може да открие летливите молекули, произведени от заразени с гъсеници царевични растения. Тези молекули привличат паразитни оси, които снасят яйца в тялото на гъсеницата, а излюпилите се ларви я изяждат.. „Растението се защитава, като призовава на помощ враг на гъсениците“, казва Търлингс.
Идеята му е да инсталира сензора на селскостопанска техника или робот, който се движи през нивите и предупреждава фермирите за вредители, преди щетите да станат видими. Прототипът на неговия арома-сензор все още е твърде обемист и скъп – около $ 350 000, но за една компания в Цуг, централна Швейцария, Тед Търлингс вече работи върху по-малък и по-евтин модел. Роботът, оборудван със сензор, ще може да идентифицира заразената зона, така че само там да се пръскат пестициди.
Друга разработка на Търлинг срещу гъсеници също използва природен принцип - гел от микроскопични червеи (нематоди), който действа по сходен начин с осите. В Европа, Съединените щати или Азия гелът теоретично може да се нанася от робот, който е "надушил" вредителите. В Африка може да се използват само сензорите, като гелът се нанася на ръка, още повече, че действа и срещу един вид молец, който опустошава реколтата на юг от Сахара.
Експерименти в Руанда вече показаха, че този метод на биологичен контрол може да бъде толкова ефективен, колкото и пестицидите, но без вредното им въздействие върху околната среда и хората, които боравят с тях, казва Търлингс.
Още по темата във
facebook